Ekonomi

Alman hükümeti 2023 büyüme tahminini 0,2 puan yükseltti

Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında ekonomik büyümeye ilişkin bahar dönemi tahminlerini açıkladı.

Buna göre, hükümetin bu yıl için Ocak ayında yüzde 0,2 olarak açıkladığı resmi büyüme beklentisi yüzde 0,4 artırıldı. Alman hükümeti 2024 yılı için büyüme tahminini yüzde 1,8’den yüzde 1,6’ya düşürdü.

Ekonomi yönetimi enflasyon tahminini 0,1 puan indirdi. Geçen yıl yüzde 6,9 ​​olan enflasyonun bu yıl yüzde 5,9’a, 2024’te ise yüzde 2,7’ye gerilemesi bekleniyor.

Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya’da işsizlik oranının 2023’te yüzde 5,4 ve 2024’te yüzde 5,2 olacağı tahmin ediliyor.

İhracatın bu yıl yüzde 1,3, gelecek yıl ise yüzde 3,3 artması bekleniyor.

Bakan Habeck, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Kovid-19 krizinin ardından Alman ekonomisinin Rusya-Ukrayna savaşının ardından yaşanan güç krizinde dirençli olduğunu ortaya koyduğunu, zorlu ekonomik ortama rağmen ekonomide kademeli bir toparlanmanın başladığını belirtti. .

Habeck, “Ekonomik toparlanmanın önümüzdeki yıl için devam etmesini ve genişlemesini bekliyoruz” yorumunu yaptı.

Bakanlığın raporunda, sanayi üretimi, gelen siparişler ve iş ortamı gibi ekonomik göstergelerin yılın ilerleyen bölümlerinde ekonomik toparlanmaya işaret ettiği belirtildi.

Raporda, Alman hükümetinin hanehalkı ve şirket destekleyici önlemlerine ve artan hanehalkı gelirlerine rağmen, satın alma gücündeki enflasyonist kayıplar nedeniyle özel tüketimin zayıf kalacağı vurgulandı. Enflasyon düşmeye devam ederken, özel tüketim yılın ilerleyen zamanlarında yeniden toparlanacaktır.

Enstitüler ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 0,3 büyüyeceğini tahmin ediyor

Alman hükümetinin ekonomik büyümenin ekonomik kurumlarına göre biraz daha iyimser olması dikkat çekti. Enstitüler, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 0,3 büyüyeceğini öngörüyor.

2022’nin son çeyreğinde ekonomi, elektrik krizi ve rekor enflasyon nedeniyle bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 küçüldü.

Kovid-19 salgını sürecinde ortaya çıkan darboğazlar hafiflese de faiz oranlarındaki artış, ekonomiye olan güvenin azalması ve tüketicilerin alım gücünün düşmesi sonucu talepteki sakinleşme ülke ekonomisini olumsuz etkiliyor. alışılmadık derecede yüksek bir enflasyon ortamında.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), 28 Nisan’da yılın ilk çeyreğine ilişkin önde gelen GSYİH verilerini yayınlayacak.

maltepe-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu